pondělí 12. září 2011

POLSKO: LEPŠÍ ZÁKONY PRO CYKLISTY

22. dubna 2011 podepsal polský prezident Bronisław Komorowski nová Pravidla silničního provozu, která zlepšují postavení cyklistů v Polsku. 

Polská Pravidla silničního provozu se nyní přizpůsobila Vídeňské konvenci o silniční dopravěz roku 1968, takže cyklisté jedoucí rovně po cyklostezce, cyklopruhu, po silnici nebo pruhu pro autobusy budou mít přednost před vozidly odbočujícími vpravo nebo vlevo. Cyklisté již nebudou muset dávat přednost, když vjedou na přejezd pro cyklisty a to ani když k tomu nabádají stávající dopravní značky. 


Pravidla silničního provozu nyní NOVĚ cyklistům dovolují jezdit vedle sebe, pokud to hustota provozu dovoluje, předjíždět pomalu se pohybující auta zprava, vozit děti v cyklovozících a jet uprostřed pruhu v křižovatce, zejména na kruhovém objezdu. 

Cyklisté a další řidiči nemotorových vozidel již nemusí zastavovat a nechávat se předjet jinými vozidly. 

Nový zákon také legalizuje pedelky (elektrokola s asistovaným šlapáním) a tříkolky. Dosud se za kolo podle zákona považovaly jen stroje se dvěma koly. Tříkolové cyklostroje do šíře 0,9 m se nazývají tříkolky, širší než 0,9 m jsou podle zákona nazývány rikša. 

Změny v zákoně jsou výsledkem kampaně Miasta dlarowerow (Města pro cyklisty) a tříletého legislativního úsilí skupiny cyklistických poslanců polského parlamentu v čele s poslankyní EwouWolakovou. Zdroj: www.ecf.com

Žádné komentáře:

Okomentovat